Borówka, Porady ogrodnicze, Rośliny owocowe

Zakwaszanie gleby pod borówki i jagody

Hej, aby nasze borówki pięknie owocowały, a rośliny lubiące kwaśne podłoże takie jak azalia, różanecznik czy wrzos – regularnie trzeba zakwasić glebę. 

 

pH pod takie rośliny to nawet 3-4. Zanim zakwasimy glębę warto najpierw sprawdzić poziom pH specjalnym i dosyć tanim miernikiem który dostaniecie w każdym centrum ogrodniczym. Taki pomiar warto wykonywać nawet co pół roku, bo możecie być zszokowani jak szybko poziom pH się może podnieść

 

Jeśli nie dostarczymy naszym roślinom odpowiednio kwaśnej gleby może ona słabiej rosnąć owocować i zachorować na chlorozę która objawia się bardzo jasnymi liśćmi i widocznymi żyłami na roślinie ale takie objawy może dawać przez niedobór np. azotu! 

 

  1. Najszybszym , najprostszym i ekologicznym sposobem jest podlewanie borówki wodą z kwaskiem cytrynowym – wystarczy kilka łyżeczek wsypanych do konewki a roślina nie dość że obniżył pH gleby to dodatkowo zwiększy przyswajalność składników mineralnych! 

Takie podlewanie raz w tygodniu przez miesiąc powinno obniżyć pH do odpowiednich poziomów! Ale pamiętajcie że kwasek byłby lepszym rozwiązaniem do podtrzymania odpowiedniego pH a nie jego znacznego obniżenia 

 

  1. Kolejny sposób to Kwaśny torf: Jeśli twoja gleba jest zbyt zasadowa, możesz ją zakwasić, podsypując ją kwaśnym torfem. Deszcz i naturalne procesy przetransportują składniki torfu do ziemi, zakwaszając ją. Jednak ten sposób jest stosunkowo krótkotrwały, ponieważ zakwaszona gleba utrzymuje się zazwyczaj tylko przez rok. Dlatego konieczne może być regularne podsypywanie torfem co roku. Taki torf wystarczy wysypać wokół borówki a dodatkowo poprawimy strukturę gleby! 

 

  1. Trzeci sposób to Mieszanka z kompostem z igliwia: Innym, bardziej trwałym sposobem na zakwaszenie gleby jest stosowanie kompostu z igliwia. Możesz dodać igły, korę lub nawet szyszki drzew iglastych do ziemi pod roślinami kwasolubnymi. Te naturalne materiały rozkładając się, tworzą zakwaszający kompost. Efekty zakwaszenia nie będą widoczne od razu, ale są znacznie trwalsze niż przy użyciu torfu. Możesz również łączyć oba sposoby, stosując torf i kompost z igliwia, aby uzyskać lepsze efekty.

 

  1. sposób: Octem można użyć, aby zakwasić glebę przed posadzeniem roślin. Rozcieńcz octu z wodą w proporcjach 1:8 i podlej nią ziemię. Po zabiegu warto odczekać 3 tygodnie przed sadzeniem roślin. Nie należy stosować octu do podlewania już posadzonych roślin.

 

5.. Fusy z kawy: Fusy z kawy zawierają składniki mineralne i mogą delikatnie zakwasić glebę. Mogą być stosowane jako nawóz organiczny do podtrzymywania kwaśnego pH gleby, ale nie powodują dużych zmian w przypadku silnie zasadowej gleby.

 

6.. Mikoryza: Mikoryza to symbiotyczne współżycie roślin i grzybów, które wpływają na korzenie rośliny i mogą zakwasić glebę na wiele lat. Można wprowadzić mikoryzę poprzez szczepionki mikoryzowe dla roślin jagodowych. Jest to świetny sposób pod żurawinę!

 

7.. Siarczan amonu i siarczan potasu to profesjonalny nawóz, który nie tylko zakwasza glebę, ale także dostarcza azot i siarkę. Można go stosować przed wiosną i na początku czerwca. Nie należy używać go jesienią, ponieważ cenny azot zostanie wypłukany przez zimę.

 

8.. Siarka pylista i granulowana: Siarka pylista i granulowana to produkty, które wolno rozpuszczają się w wodzie i zakwaszają glebę. Efekty mogą być widoczne po pewnym czasie.

 

  1. Specjalne nawozy zakwaszające pod borówkę

Są to dosyć podobne preparaty ale teoretycznie nawozy pod borówki są lepiej skierowane pod te gatunki. Natomiast nawozy zakwaszające są ogólnie dla roślin kwasno lubnych, azali, ale również borówek czy roślin iglastych. Zazwyczaj te nawozy zakwaszające są łatwiej dostępne i tańsze, a te dedykowane borówkom i jagodom lepsze, pytanie czy warto przepłacać. Moim zdaniem nie! 

 

  1. Kora sosnowa– ona również zakwasza, nie tylko igliwie! dodatkowo chroni nasz ogród przed chwastami! Zanim kupicie pierwszą lepszą kore, upewnijcie się że jest przekompostowana, dlatego że nie wyjaławia ziemi związków azotu które są niezbędne do prawidłowego wzrostu rośliny 

 

Mamy jeszcze 11 sposób o którym mało kto wie ale ze względu na to że nie jest to szczególnie efektywny sposób to powiemy to dlatego że jest to najbardziej efektowny sposób – bo oprócz kory to niektóre kamienie również zakwaszają glebę! Np. wapień dolomity są niewskazane bo podnoszą pH gleby, co innego z garnkami i kwarcami! 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *