Informacje, Porady ogrodnicze, Rośliny owocowe

Zakładanie przydomowego sadu- drzewka owocowe

Każdy ogrodnik marzy o zbieraniu owoców z własnego ogrodu, bo cóż może być lepszego od podskubywania czereśni czy chrupania własnych jabłek? Przygotowałam dla Ciebie kompleksowy poradnik o zakładaniu przydomowgo ogrodu. Przeprowadzę Cię krok po kroku jak założyć sad, aby już niedługo cieszyć się przepysznymi owocami. 

 

Zakładamy przydomowy sad – krok po kroku 

Założenie przydomowego sadu wymaga pewnej wiedzy i rozsądnego podjeścia. Sukces zależy od wielu czynników, począwszy od wyboru odmian i wysokiej jakości materiału, na pielęgnacji kończąc. 

Skupimy się na najczęściej wybieranych drzewkach owocowych do polskich ogrodów:

 • jabłoń
 • grusza
 • śliwka
 • czereśnia
 • wiśnia
 • brzoskwinia
 • morela
 • pigwa i leszczyna

Wymagania drzew owocowych

Drzewa owocowe preferują gleby lekkie i gliniaste, lub gliniasto-piaszczyste. Podłoże musi być odpowiednio luźne, aby korzenie mogły się swobodnie rozrastać. Zawartość gliny w glebie zatrzymuje odpowiednią ilość wilgoci. Jednocześnie należy zauważyć, iż do uprawy drzew owocowych nie nadają sie gleby podmokłe, kamieniste i żwirowe. 

Większośc gatunków do optymalnego wzrostu potrzebuje pH gleby zbliżone do obojętnego lub lekko kwaśnego (jabłonie i grusze). Jednak nie ma gleby uniwersalnej dla wszytskich roślin, wymagania należy sprawdzać dokładnie dla każdego gatunku. Wszytskie najpotrzebniejsze informacje znajdziecie również w opisach oferowanych przez nas roślin.

Drzewka owocowe najlepiej rosną i najobficiej owocują na stanowiskach słonecznych. Odpowiednia ilość słońca jest konieczna do osiągniecia przez owoce odpowiedniej wielkości, wybarwienia i smaku. W przypadku jego niedoboru nasze drzewo może skromniej owocować, a owoce nie będą atrakcyjne i smaczne.  

Drzewa owocowe, jak zdecydowana większość roślin nie lubią obniżeń terenu – sprzyjają powstawaniu zastoisk mrozowych. Zjawisko to jest szczególnie niekorzystne dla brzoskiwiń i moreli, są to gatunki ciepłolubne. Należy unikać stanowisk z wysokim poziomem wód grutowych, odpowiednia będzie wartość między 1,5 a 2 m. 

Przygotowanie gleby pod drzewa owocowe

Sukces ma swój początek w odpowiednim przygotowaniu gleby pod uprawę. Prace należy zacząć od odchwaszczenia otoczenia. W następnej kolejności w razie potrzeb rozluźniamy glebę – w przypadku zbitych gleb dobrze sprawdzi się rozluźnienie ich za pomocą piasku. Jak wspominałam wyżej, również bardzo ważny jest odczyn gleby, który powienien być jak najbliżej obojętnego. Zdecydowana większość gleb w Polsce ma pH kwaśne, dlatego z powodzeniem możemy zastosować nawozy wapniowe. Dodatkowo należy użyźnić glebę nawozami mineralnymi, organicznymi lub kompostem. 

Wybór drzewek owocowych – na co zwrócić uwagę?

Wybór drzewek powinniśmy zacząć od wyboru miejsca zakupu. Niezwykle ważne jest to, aby sadzonki pochodziły z certyfikowanych szkółek – takie znajdziecie w zaufanych centrach ogrodniczych lub u nas 🙂 Zakup materiału w odpowiednim miejscu daje nam gwarancje zdrowych sadzonek i czystości odmianowej. Nie zalecamy kupowania drzewek owocowych w marketach – drzewka wymagają odpowiedniego “magazynowania”, które nie jest możliwe w dyskoncie. Co ważne, należy unikać drzewek które wypuściły liście! Soki w takiej roślinie intensywnie krążą i zaczęła się wegetacja. Sadzimy drzewka tylko w stanie uśpienia! Zasada ta nie dotyczny materiału w doniczkach.

Zazwyczaj kupujemy drzewko jednoroczne, tzw. okulant – nie posiada pędów bocznych. Równie często spotykane są drzewka dwuletnie z wykształconymi pędami bocznymi. Zarówno materiał jednoroczny, jak i dwuletni jest dobrym wyborem. Najczęściej spotykane są drzewka z odkrytym systemem korzeniowym. Korzenie powinny być elastyczne i bez oznak chorób lub objawów przemarznięcia. Najprościej mówiąc oznacza to, że powinny mieć jednolity brązowy kolor.  

Decydując sie na dane gatunki dzrzew owcowych, musimy koniecznie zwrócić uwagę na kwestie zapylania. Odmiana obcopylna musi być posadzona w towarzystwie odmiany zapylającej. Inaczej możemy zapomnieć o zbiorach. Informacje o odmianach zapylających znajdziecie w opisie produktu, lub jeśli kupujecie stacjonarnie, wskazówek udzieli Wam obsługa wybranego sklepu ogrodniczego. Jednak właściciele działek o mniejszych rozmiarach nie muszą się martwić, istnieją odmiany samopylne! Nie wymagają towarzystwa innej odmiany z danego gatunku. Do roślin samopylnych należą głownie brzoskiwnie i morele, oraz część wiśni. Roślinami obcopylnymi są głównie jabłonie, grusze, czereśnie i śliwy.

Kiedy sadzimy drzewa owocowe?

Drzewa owocowe można sadzić zarówno jesienią jak i wiosną. Jesienny okres sadzenia przypada od pierwszych dni października do przymrozków. Wiosną okres sadzenia wypada od ustania przymrozków do połowy kwietnia. 

Drzewka owocowe posadzone jesienią warto zabezpieczyć przed przymrozkami, w tym celu usypujemy kopczyk wokół pnia. Możemy wykorzystać do tego liście lub gałązki. W zimniejszych rejonach Polski możemy osłonić również pień za pomocą białej agrowłókiny lub słomy. 

Odległość między drzewami owocowymi.

Drzewa owocowe do wzrostu potrzebują odpowiedniej przestrzeni. Poniżej przygotowałam dla Ciebie małą ściągę jakie odległości należy zachować pomiędzy konkretnymi gatunkami.

Podane wartości to minimum jakie musisz zachować, jeśli masz więcej miejsca warto abyć dodał ok. metra do każdej wartości. Sadząc drzewa owocowe w pobliżu ogrodzenia zachowaj conajmniej 2,5m odległości.

 

Sadzenie drzew owocowych

W tym akapicie uwinę się szybko, nie będę demonizować procesu sadzenia 😉 

Zakładam, że przygotowaliście glebę, wytyczyliście miejsca gdzie wsadzicie drzewa, no i macie zakupione sadzonki. Wykopujemy dołek tak duży, aby korzenie bez problemu się zmieściły. Zazwyczaj ma wymiary ok. 40x40x40 cm. Zwracamy uwagę na to, aby korzenie nie były powywijane – no chyba, że jest to sadzonka z odkładu to nie prostujemy jej na siłe 😉

Poniżej grafika mojego autorstwa obrazująca sadzonkę z odkładku i przy okazji miejsce szczepienia – charakterystyczna obrączka.

 

Następnie zasypujemy dołek, zwracamy uwagę, aby nie zasypać miejsca szczepienia. Udeptujemy i obficie podlewamy. Najlepiej podlać dwa razy po 5l, podlewamy pierwszy raz – czekamy aż wsiąknie i drugi. Na koniec przycinamy gałązki – proces niezwykle ważny i dość trudny. Kupując sadzonki u nas masz to z głowy, zrobimy to za Ciebie przed wysyłką 🙂

Przycinanie drzewek owocowych po posadzeniu

No i tutaj zaczyna się jazda bez trzymanki. Przycinanie i formowanie drzew owocowych to jeden z najważniejszych zabiegów, o ile nie najważniejszy. Bez odpowiedniego i poprawnie wykonanego cięcia nasze drzewa będą słabiej rodziły a owoce nie będą tak okazałe jak być powinny.

Jak wspominałam wyżej, niezwykle ważne jest pierwsze cięcie. Dla tych z Was co zdecydują się kupić sadzonki w innym miejscu przygotowałam grafiki i wskazówki jak przebrnąć obronną ręką przez ten proces. 🙂

Drzewa owocowe tniemy na wysokości około 80-100cm. Zapewne nasuwa Ci się pytanie: Dlaczego tak nisko? Otóż, dzięki temu drzewo nie wyrośnie nam na kilka metrów do góry i nie będziemy musieli korzystać z podnosika, żeby zebrać plony 😉 Na tej wysokości tniemy sadzonki jednopędowe jak i rozgałęzione, nie ma to znaczenia. Na grafice widzisz również wartość 50 cm od ziemi, oznacza to, że usuwamy wszytskie gałązki poniżej tej wartości. Takie odrosty tniemy przy pniu. Kolejnym aspektem jest prześwietlenie rośliny, tzn. że wycinamy całkowicie gałązki które są za gęsto – odległość pomiędzy nimi powinna wynosić około 40cm. Wycinamy również wszystkie słabe i cieniutkie pędy. Pozostałe skracamy na długość ok. 40cm – nie musimy robić tego z linijką, byleby nie obciąć za krótko.

Jak prawidłowo ciąć gałęzie drzew owocowych?

Teraz pokaże Ci jak odpowiednio to cięcie przeprowadzić, bo ono też ma duże znaczenie. Zacznijmy od tego, jak go NIE ROBIĆ.

Przedstawiony sposób cięcia jest błędny ponieważ pozostawiono za dużą odległość od pąku – powinna wynosi około 0,5-1 cm.

W tym przypadku zachowana odległość jest prawidłowa, ale kierunek cięcia jest błędny. Zawsze tniemy “od pąku”.

W tym przypadku wszystko zostało wykonane poprawnie. Zachowano odpowiednią odległość i kierunek cięcia. Co ważne, zawsze zostawiamy ZEWNĘTRZNY PĄK – czyli ten który wyrasta w kierunku ziemi, najprościej ujmując.

Wyżej wspominałam również o wycinaniu całych gałęzi, ten zabieg również trzeba wykonać w prawidłowy sposób. Dla tego zagadnienia również przygotowałam pomocniczą grafikę.

Takie cięcie wykonujemy około 1 cm od obrączki, pod mniejszym kątem niż przycinanie gałązek. Może być wykonane praktycznie na prosto.

W najbliższym czasie postaram się przygotować wpis o cięciu i formowaniu starszych drzew owocowcych, wówczas natychmiast go tutaj podlinkuje. Jednak aby być na bieżąco, zachęcam Cię do polubienia naszej strony na Facebooku: https://www.facebook.com/wszystkodlaogrodu . Na bieżąco umieszam na niej informacje o wpisach ogrodniczych, nowościach i promocjach.

Na koniec przygotowałam jeszcze krótką listę uwag, które mają znaczenie w prowadzeniu przydomowego sadu.

Wskazówki dotyczące przydomowego sadu 

Na koniec przygotowałam dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek w kwestii zakładania sadu i jego dalszej pielęgnacji. 

 1. Jeżeli mieszkasz na działce w pobliżu lasu, lub często odwiedza Cię dzika zwierzyna koniecznie zabezpiecz pień siatką – może być popularna plastikowa w kolorze zielonym. Niestety, zwierzyna leśna lubuje się w młodych drzewkach owocowych 🙂
 2. Nie zaleca się zagładania nowego sadu w miejscu gdzie znajdował się poprzedni. Może wystąpić zjawisko “zmęczenia gleby” – w glebie może znajdować się dużo nicieni, szkodników i pozostałości po poprzednich drzewach. Gleba prawdopodobnie jest również pozbawiona ważnych mikro i makroelementów, co zaś skutecznie ograniczy wzrost nowych nasadzeń. Wcześniej warto zdezynfekować takie stanowisko i obficie nawieźć obornikiem lub kompostem. Przyjmuje się, że pod jedno drzewko można użyć nawe 40kg kompostu.
 3. Obornik i kompost przekopujemy z ziemią, nie możemy go po prostu “rzucić” pod korzeń.
 4. Drzewa owocowe bielimy jesienią a nie, jak to ma często miejsce wiosną. Zimą słońce odbija się od śniegu i doprowadza do pękania kory.
 5. Regularnie stosujemy konieczne opryski, choroba grzybowa sama nie przejdzie 😉 Opryski mają krótki okres karencji i nie wpływają na owoce.
 6. “Robaki” które znajdujemy w owocach atakują drzewka już na etapie kwitnienia, zaraz po przekwitnięciu wykonujemy oprysk Mospilanem.

 

Mam nadzieje, że dzięki moim wskazówkom założysz swój wymarzony przydomowy sad i będziesz cieszyć się zdrowymi i smacznymi plonami. Własny sad wymaga nakładu pracy i pewnej wiedzy, ale wzamian odwdziędzy się własnoręcznie wyhodowanymi owocami! Uwierz, że nie ma nic lepszego jak skupanie czereśni z własnego ogrodu, lub przepyszne domowe konfitury 🙂

 

Related Posts

One thought on “Zakładanie przydomowego sadu- drzewka owocowe

 1. Mirek pisze:

  Bardzo fajnie rozrysowany rozstaw między drzewami. Do pełni szczęścia warto jeszcze dorysować podkładki karłowe gruszy, które są dość popularne w sprzedaży.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *