Trawa Pampasowa- po łacinie Cortaderia Selloana to trawa która zyskuje niezwykłą popularność w ostatnich latach – Dziś przyjrzymy się temu jak ją uprawiać, ciąć, czy nawozić, a przede wszystkim uchronić zimą przed mrozami! Zapraszam
Jeśli interesuje cię tylko dany temat przewiń film na podany czas w tabeli:
Krótka charakterystyka samej trawy Pampasowej: Nazwę zawdzięcza rejonowi Ameryki południowej : Pampie Jest to trawa która osiąga do 2 metrów wysokości, Kwitnie we wrześniu i na początku października a same kłosy osiągają kilkadziesiąt centymetrów. Świetnie nadaje się na skalniaki, szpalery, rabaty, świetnie się sprawdzi jako roślina osłaniająca np. taras – zwłaszcza że jako tako można ją uprawiać w pojemniku. A co ciekawe Kwiaty świetnie wyglądają ucięte i wsadzone np. do wazonu. Trawa Pampasowa ma dużo odmian które różnią się praktycznie tylko kolorem, mamy odmiany białe np. white Plume, Różowe -rosea, czy kremowe – jak zwykła nie odmianowa Trawa Pampasowa
Wymagania
Kortaderia to roślina o średniozaawansowanych wymaganiach. Najważniejszym czynnikiem jest tu nasłonecznienie – Pampasówka lubi dużo słońca, powinna poradzić sobie na miejscach półcienistych, ale będzie zdecydowanie gorzej kwitnąć. Gleby muszą być żyzne, próchniczne, zasobne w składniki odżywcze i mikroelementy. Woda oraz podlewanie – tutaj wielu początkujących ogrodników popełnia błąd. Trawa pampasowa lubi glebę wilgotną, ale nie mokrą, wręcz nie znosi stojącej wody – lepiej nie sadzić jej przy zbiornikach wodnych, a przed samym sadzeniem zrobić dobry drenaż np. keramzytem.- ale do tego wrócimy przy okazji sadzenia!
SADZENIE
- możemy usypać lekką górkę, jeśli będziemy sadzić trawę pampasową w mokrym miejscu, tak aby ta woda nie stała w korzeniach rośliny.
- Wykopujemy dołek 3 razy większy od systemu korzeniowego.
- Robimy drenaż, oraz a system korzeniowy przysypujemy odpowiednią ziemią.
- Obficie podlewamy – teraz gleba może być mokra, ale tylko teraz.
Nawożenie
Trawa pampasowa na szczęście nie wymaga wielu zabiegów chemicznych. Przede wszystkim nawozy organiczne to preparaty które bardzo dobrze współpracują z Pampasówką! Nawozy mineralne to przede wszystkim Fosforowe, i potasowe!
Kortaderia nie ma większych problemów z chorobami- chyba że za chorobę uznamy niskie temperatury…
ZIMOWANIE
Zanim cokolwiek zrobimy – dobrze podlewamy pampasówke przed mrozami! Ważne aby pod sam korzeń, nie na liście! Następnie trawę pampasową zwijamy w chochoł. Warto ziemię pod pampasówką wyściółkować np. Pędami sosny! później okrywamy- najlepiej agrowłókniną. To na tyle jeśli chodzi o przygotowanie rośliny do zimy. Duże zadanie czeka nas na wiosnę – cięcie
Cięcie
Fakt o trawie pampasowej o którym nie wiecie – trawa pampasowa jest rośliną zimozieloną! To znaczy że liście Kortaderi nie zamierają na zimę naturalnie. Aczkolwiek w Polskim klimacie zamierają 😉 I co z suchymi źdźbłami robimy? Tniemy króciutko na wysokość ok..5 cm w marcu po największych mrozach. wtedy też możemy już ją osłonić.. Jeśli zostałyby wam jakieś zielone źdźbła – to ich się nie pozbywajcie – każde źródło energii przyda się waszej trawie po Zimie.
Mrozoodporna Trawa Pampasowa?
Jeśli kiedyś w internecie zobaczyliście, albo zobaczycie artykuł pod tytułem “Mrozoodporna trawa pampasowa” to nie jest Fake, a jedynie mało szczegółowy opis samej rośliny!
Otóż nie jest to do końca trawa Pampasowa,a Trawa rewieńska – Erianthus ravennae, często niepoprawnie nazywana Trawa pampasowa w odmianie Erianthus Ravennae! A teraz po kolei: Dwa najpopularniejsze gatunki traw ozdobnych w Polsce: Pampasówka, oraz miskant Chiński – Pierwsza ma ogromne kwiatostany, a druga Stosunkowo dużą odpornośc na mróz. Pewien ogrodnik kiedyś pomyślał co gdyby je zmieszać ze sobą- w taki sposób powstała trawa rewieńska! Jest to świetna propozycja dla osób które sparzyły się na Pampasówce – Próbowały kilkukrotnie ją przezimować, bez większych sukcesów- mam dla was Trawę rewieńską. Mimo iż widać w tym kwiecie udział miskanta, to i tak jest to świetna alternatywna nowość dla Trawy Pampasowej.
Koniec