Informacje, Porady ogrodnicze, Rok w ogrodzie

Marzec w ogrodzie – jakie prace wykonać?

Marzec w ogrodzie jest pełen pracy, zieleń zaczyna budzić się do życia i wegetacja rusza pełną parą. Z wytęsknieniem wyczekiwana wiosna już lada moment w pełni zawita. Pora więc założyć rękawice, narzędzia w dłoń i do pracy! Dowiedz się, jakie prace ogrodowe musisz wykonać w marcu.

Marzec w ogrodzie – w tym miesiącu kwitną krokusy.

Marzec w sadzie

W marcu sad zaczyna budzić się do życia, powinniśmy zatem odpowiednio o niego zadbać. Od naszego zaangażowania w dużej mierze zależą przyszłe plony drzew i krzewów owocowych. Do takich prac należy jednak przystąpić z odpowiednią wiedzą.

  • Ogólne porządki

Po zimie na ziemi leży wiele opadniętych i zgniłych liści, należy więc je uprzątnąć za pomocą grabi. Pamiętaj jednak, że liści nie należy wypalać. Mogą za to doskonale sprawdzić się jako kompost. Przy okazji zatrzymajmy się przy drzewach i przyjrzyjmy się, czy zimowa pora nie wyrządziła im krzywdy: czy nie są widoczne uszkodzenia mrozowe drzew lub oznaki infekcji chorobowych. Gdy kora drzew popękała, konieczne jest podjęcie próby wyleczenia ran na drzewach – do takich przypadków doskonale sprawdzi się maść ogrodnicza. Wykorzystamy ją również w następnych krokach.

Zauważmy także, czy na drzewach nie ma pozostałości owoców z zeszłego roku. Jeśli tak, należy je usunąć – są to tzw. mumie. 

  • Przycinanie drzew i krzewów

W marcu wykonujemy cięcia drzew i krzewów, szczególnie tych posadzonych ostatniej jesieni. Sadzony jesienią agrest, porzeczki i maliny należy ciąć tuż nad ziemią (ok. 15 cm powyżej powierzchni ziemi). U starszych okazów drzew i krzewów wykonujemy cięcie prześwietlające. Z początkiem marca tniemy: jabłonie, grusze i śliwy. Brzoskwinie i nektaryny przycinamy dopiero kiedy zrobi się cieplej. 

Cięcia drzew i krzewów wykonywane regularnie niezwykle korzystnie wpływają na rośliny. Pobudzają je do wzrostu, zagęszczania i nadają roślinom pożądanego kształtu. Takie cięcie korzystnie wpływa również na wydajność plenną drzew i krzewów.

Cięcie prześwietlające ma ogromne znaczenie w zapobieganiu chorobom drzew owocowych. Dzięki mniejszemu zagęszczeniu gałęzi liście po opadach deszczu, lub nocnej rosie wysychają zdecydowanie szybciej. Mniejsza liczba gałęzi wpływa także pozytywnie na ilość światła docierającego do korony drzewa. Pamiętajmy, aby miejsca po cięciu posmarować maścią ogrodniczą.

  • Opryski drzew i krzewów owocowych

Opryski pozwalają zapobiec groźnym chorobom roślin jak i późniejszych owoców. Warto o to zadbać wcześniej, ponieważ późniejsze opryski mogą być niemożliwe.

W marcu w szczególności musimy zadbać o brzoskwinie, w tym miesiącu wykonujemy oprysk przeciwko kędzierzawości liści. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób brzoskwini i występująca corocznie. Konieczne jest wykonanie oprysku w marcu, ponieważ, gdy zauważymy początki choroby w maju – będzie już za późno.

Powinniśmy zadbać również o jabłonie, w marcu wykonujemy oprysk zapobiegający występowaniu mączniaka prawdziwego. Nie należy zapominać także o oprysku przeciwko kwieciakowi.

Wszystkie drzewa i krzewy owocowe powinniśmy opryskać przeciwko szkodnikom zimującym zimą – wykorzystujemy do tego olej parafinowy. Rośliny należy spryskać obficie, tak, aby środek spływał z gałęzi (ale nie skapował!)

  • Nowe nasadzenia drzew i krzewów owocowych

Marzec to idealna pora na nowe nasadzenia, jeżeli z jakiś powodów nie zrobiliśmy ich jesienią. Musimy jednak się pospieszyć, ponieważ w szczególności drzewa owocowe należy sadzić zanim wypuszczą pąki. W przypadku krzewów nie ma to aż takiego znaczenia, ponieważ ten materiał jest najczęściej uprawiany w donicach. Drzewa natomiast są najczęściej materiałem kopanym.  

Marzec w ogrodzie warzywnym

Marzec w ogrodzie – wysiewanie nasion.

 Jeżeli nie zakupiliśmy jeszcze nasion i nawozów najwyższa pora to zmienić, możemy zrobić to przez internet lub w pobliskim sklepie ogrodniczym. Powinniśmy jednak unikać marketów, ponieważ nasiona muszą być odpowiednio przechowywane. 

Przygotowujemy inspekty do świeżych wysiewów – zadbajmy o to aby dokładnie usunąć chwasty. Warto także nawieźć podłoże, zachęcamy do skorzystania z naturalnych sposobów np. obornika końskiego (można go kupić w formie granulek).

Od początku marca wysiewamy nasiona do produkcji rozsad, czyli warzywa kapustne. Wysiewamy także sałatę masłową i kruchą, którą następnie wysadzamy do gruntu. W drugiej połowie marca wysiewamy do donic pomidory i paprykę.

Pod koniec marca, o ile temperatury na to pozwalają można wysiać do gruntu rośliny odporne na niskie temperatury. Należą do nich: bób, groch, rzodkiewka i wczesna marchew, oraz koperek.

Marzec w ogrodzie ozdobnym

  • Porządki w ogrodzie ozdobnym

Przygotowania do nowego roku należy rozpocząć od usunięcia zabezpieczeń przygotowanych jesienią. Taki zabieg wykonujemy jednak w dni pochmurne, aby nie narażać roślin na szok. 

Wskazane jest zaprzyjaźnić się z grabiami – najwyższa pora zgrabić stare liście. Zainteresować powinien nas stan roślin wszystkich roślin ozdobnych w naszym ogrodzie. Usuwamy połamane gałęzie, zabezpieczamy maścią ogrodniczą popękane części roślin. Pozbywamy się także przemrożonych części krzewów i drzewek.

  • Przycinanie krzewów ozdobnych

Przycinamy krzewy kwitnące późną wiosną i latem. Odpowiednie cięcie krzewów ozdobnych zagwarantuje intensywny wzrost i ładny wygląd roślin. Tniemy ostrym sekatorem podczas ciepłej i suchej pogody. Wycinamy wszystkie pędy chore, zdeformowane, przemarznięte i rosnące do wnętrza krzewu. 

Dokonujemy także cięcia róż – róże krzaczaste i pnące prześwietlamy, usuwając najstarsze pędy. Róże wielkokwiatowe tniemy na dwa sposoby: 

  • stare, pojedyncze pędy tniemy mocno, na kilka oczek
  • młodsze zaś tniemy delikatnie, o 2-3 oczka

Mocnego cięcia potrzebuje także budleja, skracamy ją mocno – pozostawiając 30 cm pędów. Odwdzięczy się intensywnym kwitnieniem. 

  • Nawożenie roślin ozdobnych i  dbanie trawnik

W marcu nawozimy tylko te rośliny, których wegetacja rusza wcześnie. Dobrą praktyką jest zastosowanie nawozów wieloskładnikowych w ilości 20g/m2.

Kwiaty cebulowe zasilamy saletrą amonową w ilości 10g/m2. 

Pod koniec marca lub na początku kwietnia trawnik trzeba dokładnie wygrabić. Za pomocą lekkich grabi pozbywamy się z powierzchni trawnika filcu, czyli obumarłych źdźbeł trawy, liści, mchu oraz igieł opadających z otaczających go drzew i krzewów. Koniecznością jest także wyleczenie go z chorób grzybowych. Marzec to także idealna pora na wysiew brakującej trawy.

  • Sadzenie roślin ozdobnych

Marzec to czas, kiedy w szkółkach roślin zaczyna się prawdziwe oblężenie. Nie bez powodu, w końcu dzień coraz dłuższy i chętnie spędzamy czas w ogrodzie. Kupując rośliny zwróćmy uwagę na ich kondycję, czy aby nie mają oznak chorobowych. Z niektórymi roślinami powinniśmy się wstrzymać, aż będzie cieplej. W marcu najlepiej sadzić iglaki i rośliny liściaste, ale te które zrzucają liście na zimę. Pamiętaj, aby zapewnić im odpowiednio kwaśne podłoże i wstrzymać się z nawożeniem.

Marzec w ogrodzie to czas pełen pracy, często tej mało przyjemnej i niezbyt efektownej. Jednak pominięcie najważniejszych etapów pielęgnacji ogrodu, może mieć przyszłościowo nieprzyjemne skutki. Najgorszym z nich jest brak owoców na naszych drzewach i krzewach. Bezsprzecznie jednak, taki rozruch po zimie zrobi nam bardzo dobrze, w końcu praca w ogrodzie angażuje wszystkie mięśnie i przyczynia się do produkcji hormonów szczęścia. Zatem rękawice, grabie i sekatory w dłoń! 

 

 

O Autorze

Klaudia Wiatrak – współzałożycielka wszystkodlaogrodu.pl

Z wykształcenia ekonomistka i studentka architektury krajobrazu, projektowanie zieleni ostatecznie wygrało z liczeniem podatków. 🙂

Powrót do listy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.