Maj to miesiąc w którym widać efekty przeprowadzonych prac wczesną wiosną, rośliny już na dobre obudziły się i zaczynają pokazaywać swoje atrakcyjne oblicze. Jednak czeka na Ciebie kolejna partia zadań do zrealizowania w Twoim ogrodzie. Część z tych prac powinna być wykonana w kwietniu, jeśli natomiast nie zdążyłeś lub wypadło Ci to z głowy to nic straconego – śmiało możesz je wykonać w maju. Zastanawiasz się jakie prace ogrodnicze należy wykonać i jak zabdać o rośliny? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu.
1. Prace ogrodnicze w maju – trawnik
Marzysz o pięknym, gęstym i zielonym trawniku? Musisz zabdać o niego już teraz. Pierwsze kroki jakie należy poczynić to zabieg wertykulacji – obowiązkowy punkt wiosennej pielęgnacji. Wertykulacja trawnika zwana również skaryfikacją polega na pionowym nacinaniu darni metalowymi ostrzami. Służy do tego przyrząd zwany wertykulatorem. Zabieg ten powoduje, że do gleby dociera więcej wody, światła i powietrza, oraz zapewnia usunięcie tzw. filcu – czyli obumarłych części roślin, mchu czy patyków. Dzięki niemu trawa jest pobudzona do wzrostu i szybko wypuszczona nowe pędy, przez co w ciągu kilku tygodni trawnik staje się zdecydowanie gęstszy. Wertykulację przeprowadzamy na trawnikach które mają conajmniej dwa sezony. Co ważne, przed wertykulacją trawnik należy skosić! Po zabiegu oczyszczamy trawnik za pomocą grabi. W razie konieczności dosiewamy również trawę. Na tak przygotowaną murawę sypiemy nawóz do trawników i obficie podlewamy.
2. Prace ogrodnicze w maju – rośliny ozdobne
-
nasadzenia
Jak maj to i nowe nasadzenia z roślin ozdobnych, warunki ku temu są idealne. W tym okresie sadzimy krzewy ozdobne, drzewa, rośliny owocowe, byliny i pnącza, oraz trawy ozdobne. Pamiętaj jednak aby kupować rośliny w sprawdzonych miejscach, dzięki temu masz pewność, że zakupione okazy nie były sztucznie pędzone w szklarniach – pięknie wyglądające sadzonki zazwyczaj w późniejszym rozrachunku okazują się być jednoroczne. Mam na myśli kwitnące hortensje ogrodowe z marketów lub niektóre byliny.
Planując nowe nasadzenia pamiętaj również o zapewnieniu roślinom odpowiednich warunków zgodnie z ich wymaganiami. Sprawdź jakie stanowisko preferuje, jakość podłoża czy wilgotność. Po posadzeniu należy również pamiętać o podlewaniu, z nawożeniem wstrzymajmy się do przyjęcia sadzonek w nowym miejscu – zazwyczaj około miesiąca.
Przyjęło się, że po 15 maja sadzimy cebulki roślin nie zimujących w gruncie i kwiaty balkonowe.
-
pielęgnacja
Maj to również okres wzmożonej pielęgnacji istniejącej roślinności. Przycinami trawy ozdobne, jeśli nie zdążyliśmy zrobić tego w kwietniu. Wykonujemy cięcie żywopłotów, dzięki czemu pięknie się zagęszczą. Nie zapominamy również o krzewach liściastych: wierzbach hakuro, hortensjach czy forsycjach, migdałkach i wielu innych. Usuwamy również przekwitnięte kwiatostany roślin cebulowatych. Pamiętaj o tym, aby używać dobrze naostrzonego sprzętu. Zazwyczaj w tym okresie musisz już wyplewić pojawiające się chwasty i zastosować pierwsze nawożenie w tym sezonie. Nawozy wybieramy zgodnie z przeznaczeniem i stosujemy się do instrucji podanych przez producenta.
3. Prace w ogrodzie warzywnym
Marzysz o zdrowych warzywach z własnego ogrodu i obfitych plonach? Musisz zabdać o realizację celu przed wysianiem pierwszych nasion. Na pierwszym miejscu musisz wybrać odpowiednie stanowisko, powinno być jasne i ciepłe. Obok ogródka warzywnego nie powinny rosnąć duże drzewa, które dają cień i przez rozległy system korzeniowy zabierają z gleby wodę i składniki odżywcze. Miejsce wybrane, pora zadbać o ziemię. Idealne podłoże pod ogród warzywny powinno być żyzne i przepuszczalne – osiągniesz to za sprawą naturalnych nawozów czy obronika w granulkach. Nawóz i obornik stosuje się przed rozpoczęciem upraw! Glebę należy spulchnić, warto podsypać mączki bazaltowej która jest istną makro i mikroelemetową bombą. Następnie wyrównujemy powierzchnie naszego warzywniaka.
W kolejnym kroku wyznaczamy grządki pod wysiemy. Wybierając nasiona unikajmy raczej marketów, postawmy na sklepy ogrodnicze. Nasiona muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki przechowywania, aby licznie kiełkować – w marketach bywa z tym różnie. Maj to również idealny moment na wysadzanie rozsad czy pomidorów do szklarnii. Z tym jednak należy poczekać aż temperatury w nocy nie będą spadać poniżej 5’C.
Mam szczerą nadzieje, że wskazówki z tego artykułu okażą się dla Ciebie przydatne i z pełną świadomością zadbasz o swój ogród. Zatem sekatrory, grabie i nawozy w dłoń – widzimy się w ogrodzie 🙂
O Autorce
Klaudia Wiatrak – współzałożycielka wszystkodlaogrodu.pl
Z wykształcenia ekonomistka i studentka architektury krajobrazu, projektowanie zieleni ostatecznie wygrało z liczeniem podatków. 🙂