Sadzonki na żywopłot

Każdy ogród ma takie miejsca, które wypada zasłonić przed ciekawskim wzrokiem innych ludzi. Można to zrobić zwyczajnym ogrodzeniem, jednak warto zdecydować się na żywopłot. To właśnie on zadba o Twoją prywatność, a także sprawi, że otoczenie nagle stanie się o wiele bardziej estetyczne. Żeby jednak mógł prawidłowo pełnić swoją funkcję, potrzebne są odpowiednie rośliny.

Żywopłot – zadbaj o swoją przestrzeń prywatną

Zadbany żywopłot zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, a przy tym doskonale ochrania Twoją przestrzeń prywatną w ogrodzie. Możesz za jego pomocą odgrodzić się od ulicy lub stworzyć urokliwe, odosobnione zakątki – na przykład przy altanie i w innych zacisznych miejscach. Krzewy na żywopłot muszą przede wszystkim szybko rosnąć i dawać łatwo się formować – wtedy sprawdzą się w swojej roli najlepiej.

Rodzaje żywopłotów

Zanim wybierzesz rośliny na żywopłot, musisz przede wszystkim zastanowić się, jaki cel chcesz osiągnąć. Możesz dzięki nim stworzyć naturalny płot, który będzie miał różną wysokość: niską, średnią lub wysoką. W każdym z tych przypadków sprawdzą się inne krzewy na żywopłot. Drugą ważną kwestią jest ich sezonowość – iglaki są z reguły zimozielone, podczas gdy rośliny liściaste wybarwiają się jesienią i odsłaniają nagie gałęzie zimą.

Sposoby sadzenia

Sadzonki żywopłotu możesz sadzić z reguły na trzy różne sposoby:

  • w jednym rzędzie – sprawdza się wtedy, gdy chcesz odgrodzić wewnętrzne części ogrodu i płot z roślin nie musi być zbyt gęsty
  • w dwóch rzędach – osiągniesz tym bardziej gęsty efekt, który doskonale osłoni Cię przed wzrokiem innych
  • w więcej niż dwóch rzędach – metoda doskonale sprawdza się, gdy wybierasz rośliny na żywopłot niski

Najlepsze naturalne płoty

Proponujemy Ci mnóstwo popularnych i lubianych roślin. Wybierz takie sadzonki żywopłotu, które najbardziej będą współgrać z Twoją wizją ogrodu. Do wyboru masz różnorodne rodzaje berberysu, bukszpanu, milinu oraz cisu. Możesz też zdecydować się na bluszcz pospolity, tuję, hortensję czy jałowiec chiński – wszystkie one są z powodzeniem wykorzystywane przy tworzeniu naturalnych płotów.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 39

Przewiń do góry

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.