Porady ogrodnicze

Jodła, świerk czy sosna – jak wybrać choinkę na święta?

Co roku zadajemy sobie to samo pytanie, choinka cięta czy w doniczce? Jodła, świerk a może sosna – które drzewo sprawdzi się najlepiej jako choinka świąteczna? Marzysz o pachnącym żywicą domu, ale nie masz pewności jak się za to zabrać… udzielimy Ci cennych wskazówek jak wybrać idealną choinkę.

Trudno wyobraźić sobie Boże Narodzenie bez jakiejkolwiek choinki, w końcu to jeden z największych symboli tych Świąt. Jakże miło jest świętować z rodziną przy pięknie ozdobnionym i rozświetlonym drzewku. Szczególnie ciężko przejść obojętnie wobec żywej choinki, która zachwyca zapachem i wyjątkowością. Ich największą zaletą poza zapachem jest niepowtarzalność, bowiem nie znajdziemy dwóch identycznych drzew. Uważamy, że nawet najpiękniejsza sztuczna choinka nie zastąpi uroku żywej. Przeciwnicy upierają się przy opadających igłach, jednak udowodnimy, że takie spojrzenie jest błędne.

Choinka cięta czy w donicy, co lepsze?

Jeżeli mieszkasz w bloku i później nie masz gdzie posadzić lub przechować drzewka (np. na tarsie) nie warto kupować choinki w donicy. Zazwyczaj takie świąteczne jest droższe, a w Twoim przypadku większy wydatek jest niepotrzebny.                                                                                               Natomiast jeśli myślisz o późniejszym przesadzeniu rośliny do ogrodu kup choinkę w donicy. Zwróć natomiast uwagę na fakt, aby drzewo hodowane w pojemniku, lub kopane – często zdarza się, że wycięta choinka jest po prostu włożona do doniczki i przysypana ziemią. Egzemplarz kopany będzie zazwyczaj zabezpieczony jutą, rosnąca w donicy będzie miała ubite podłoże. Zawsze możesz sprawdzić to próbując wyjąć drzewko. Drzewko świąteczne cięte to nie tylko jodła kaukaska, coraz częściej możemy spotkać świerka pospolitego i rzadziej srebrnego, ciętą sosnę dostać najtrudniej.

Gdzie kupować żywe choinki?

Chyba nie musimy Was długo przekonywać, że markety to nienajlepszy pomysł. Owszem, znajdziemy w nich zazwyczaj atrakcyjniesze ceny, jednak często kosztem jakości. Nie mamy tu na myśli winy plantatorów a raczej czasu jaki rośliny spędzają w podróży, zanim trafią do naszych domów. W końcu są przerzucane między magazynami i zazwyczaj dość dużo czasu spędzają w sklepie. Gdy zdecydujemy się na choinkę w donicy udajmy się do centrum ogrodniczego, szkółki roślin lub nadleśnictwa. Kupując w takich miejscach mamy pewność najwyższej jakości i świeżości oferowanego materiału. Zwróćmy uwagę na jakość igliwia i gałęzie – świeże drzewko będzie miało intensywnie zielony kolor i elastyczne gałęzie. Unikajmy drzew brązowiejących. Choinki ciętej również szukajmy w sprawdzonych miejscach. Cięte okazy pochodzące z takich źródeł są odpowiednio zabezpieczone preparatem utrzumującym świeżość na dłużej, oraz mamy pewność, że nie została bezprawnie wycięta z lasu.

Jak odpowiednio dbać o drzewko świąteczne?

Drzewko w donicy uprzednio stawiamy w chłodnym miejscu na conajmniej 5 dni, może to być garaż lub pomieszczenie gospodarcze. Po wniesieniu do domu najlepiej aby nie stała w nim dłużej niż 10 dni, jeżeli zależy nam na wsadzeniu jej do gruntu. Nie ustawiamy choinek w pobliżu źródeł ciepła i pamiętajmy o odpowiednio częstym podlewaniu. Roślinę wynosimy analogicznie do wnoszenia, jeżeli wypuściła pąki musimy zatrzymać ją w garażu do ustania mrozów. Pień choinki ciętej należy skrócić o klika centymetrów, na naszą prośbę usługę taką często wykonują pracownicy punktów sprzedaży. Dzięki temu zabiegowi roślina będzie w stanie lepiej pobierać wodę i tym samym dłużej zachowa świeżość. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 22 ‘C, a woda którą podlewamy drzewka powinna mieć temperaturę pokojową. Zwróćmy również uwagę na dostosowanie ilości ozdób do wielkości drzewka.

Świerk srebrny i świerk pospolity

Wybierając choinkę w donicy najczęściej trafimy na świerka. Świerk pospolity wiąże się z długą tradycją, srebrny zaś został zauważony stosunkowo niedawno, uwagę przykuwają jego igły. Drzewo to ma atrakcyjny i regularny pokrój, oraz intensywny żywiczny zapach. Niestety świerk pospolity gubi igły od momentu  przekroczenia progu naszego domu, trochę lepiej pod tym względem wypada świerk kłujący – jednak jak nazwa wskazuje, posiada kłujące igły. Olejki eteryczne zawarte w świerku mają działanie odprężające. Ceny świerków wahają się od 60 do 200 zł za drzewo kopane. Cięte są zazwyczaj połowę tańsze.

Jodła kaukaska

Najczęściej spotykana w formie ciętej , ponieważ niezwykle długo utrzymuje świeżość (kilka tygodni). Kojarzona z choinką idealną za sprawą pięknego, intensywnego zielonego koloru i wręcz idealnego kształtu. Może zdobić nasz dom nawet ponad miesiąc, ale niestety nie pachnie. Posiada przyjemne miękkie igły. Jak na choinkę ciętą wypada dość drogo, zazwyczaj za okaz 180cm musimy zapłacić w okolicy 100zł.

Sosna

Nie wybieramy jej często jako choinki świątecznej, za sprawą nieregularnego kształtu i rzadkich igieł. Jeśli jednak lubimy nietypwe rowiązania może być choinką idealną, co więcej, niezwykle atrakcyjną cenowo – najtańsze okazy znajdziemy już od 20 zł. Sosna posiada intensywny żywiczny zapach, co ciekawe olejki eteryczne zawarte w sośnie posiadają działanie wznacniające odporność i przeciwbólowe, oraz udrażniające drogi oddechowe.

Z pewnością dokonacie najlepszego dla siebie wyboru i Wasza choinka będzie najpiękniejsza. Dajcie znać w komentarzach, czy pomogłam Wam w zdecydowaniu się na idealną choinkę 🙂

Powrót do listy