Rośliny doniczkowe, TOP 10

Co zdobi ogród w październiku? Lista 10 roślin.

Słysząc październik, kojarzymy go przede wszystkim z grzybami, jabłkami, gruszami i śliwkami. Niestety nie da się pominąć deszczu, chłodniejszych dni i spadających liści. Dlatego warto ten miesiąc przyodziać w kolory i nowe rośliny do Twojego ogrodu. 

Przed Tobą lista roślin, które warto posadzić właśnie w środku jesieni 🙂

10. Winorośle 

Dopiero zrywałeś truskawki i borówki a tu już pora na winogrona! To właśnie w październiku dojrzewają owoce większości odmian. Nie muszę Cię chyba informować o ogromnej ilości witamin i antyoksydantów zawartych w tych owocach? 😉 Jeśli nie jesteś fanem owców, szykuj balon i rób wino! 

Mało tego, liście winorośli zostaną z Tobą aż do początku zimy, także dwie korzyści w jeden roślinie.

Nasz bogaty asortyment winorośli znajdziesz tutaj: https://wszystkodlaogrodu.pl/kategoria-produktu/rosliny/rosliny-owocowe/winogrona/

 

Słodkie owoce Winogron

9. Berberys 

Co może robić berberys na liście październikowych roślin? Otóż, nie znalazł się tutaj przypadkiem. Możemy spotkać go pod nazwą kwaśnica i to właśnie z tego powodu widzisz go na tej liście. Na przełomie września i października na berberysach pojawiają się małe czerwone owoce. Jestem pewien, że nie słyszałeś o ich bogactwie w witaminę C, zawierają podobną ilość jak cytryna. Owoce te zawierają również alkaloidy, kwasy organiczne, cukry i wiele innych 🙂 Możesz zamieniać je w nalewki, dżemy lub inne przetwory.

Nasz bogaty asortyment berberysów znajdziesz tutaj: https://wszystkodlaogrodu.pl/kategoria-produktu/rosliny/krzewy/krzewy-lisciaste/berberysy/

Niezwykle bogate w witaminę C owoce Berberysu

8. Żurawina wielkoowocowa

Istna królowa jesieni, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten kto zajadał się oscypkami z żurawiną wie co mam na myśli. Owoce pełne minerałów, witamin i antyoksydantów przerobiona na dżem są niesamowicie smaczne!

Nasz bogaty asortyment żurawiny znajdziesz tutaj: https://wszystkodlaogrodu.pl/kategoria-produktu/rosliny/rosliny-wrzosowate/zurawina-wielkoowocowa/

 

7. Hortensja bukietowa 

Hortensja to nie czasem w sierpniu? Owszem, jednak pozostawione kwiatostany właśnie teraz przebarwiają się na wspaniałe kolory. Chociażby odmiana ‚Sunday Frais’, której kwiaty nabierają wręcz purpurowego koloru.

Mało tego, kwiaty hortensji utrzymują się całą zimę!

Nasz bogaty asortyment żurawiny znajdziesz tutaj: https://wszystkodlaogrodu.pl/kategoria-produktu/rosliny/krzewy/krzewy-lisciaste/hortensje/hortensja-bukietowa/

Pięknie przebarwiające się kwiaty Hortnesi bukietowych

 

6. Rozchodnik 

Pierwsze z czym kojarzą nam się rozchodniki to ogrody skalne. To właśnie w październiku te niepozorne byliny kwitną najobficiej, kiedy inne rośliny już dawno nie posiadają kwiatów. Idealna roślina kwitnąca jesienią! Praktycznie zerowe wymagania glebowe i te kwiaty… musisz uzupełnić swój ogród o rozchodniki.

Nasz bogaty asortyment rozchodniów znajdziesz tutaj: https://wszystkodlaogrodu.pl/kategoria-produktu/rosliny/byliny/rozchodniki/

Miododajne kwiaty rozchodnika

 

5. Róża pomarszczona 

Czy ktoś jeszcze kocha herbatki z dzikiej róży? Nie wyobrażam sobie jesiennego wieczoru bez dużego kubka tego pysznego napoju. Istna bomba witaminowa. Nie zapominajmy również o przetworach wykonanych z jej owoców.

Nasze róże znajdziesz tutaj: https://wszystkodlaogrodu.pl/?s=r%C3%B3%C5%BCa+pomarszczona&post_type=product

 

4. Wrzosy 

Symbol jesieni. Niewidoczne cały rok, jesienią wysypane małymi kwiatuszkami. Posadzone w grupach tworzą bajeczne, kolorowe dywany. Nie zapomnij o zapewnieniu im kwaśnego podłoża!

Nasz szeroki asortyment wrzosów znajdziesz tutaj: https://wszystkodlaogrodu.pl/kategoria-produktu/rosliny/rosliny-wrzosowate/wrzosy/

Symbol jesieni – wrzosy

 

3. Trawy Pampasowe

W październiku jej kłosy przysłaniają dużą część naszego ogrodu… Piękne, duże i długo kwitnące. Mimo stosunkowo dużych wymagań jakie ma od nas Trawa Pampasowa – warto ją mieć w ogrodzie… dla TYCH kłosów! Dobrze nawożona i ścinana co roku zagęszcza się, a jej kwitnienie wydłuża się. Przechowywać można ją w gruncie, okrytą workiem jutowym, bądź w garażu, lub innym miejscu nie przekraczającym 20’c

Nasz szeroki asortyment traw pampasowych znajdziesz tutaj:https://wszystkodlaogrodu.pl/kategoria-produktu/rosliny/trawy/trawy-pampasowe/

 

2. Winobluszcz 

Jedni kochają, drudzy nienawidzą. Jednak nie sposób odmówić mu jesiennej urody. Liście przybierające wszytskie kolory tęczy i małe ciemne jagody. Ahh, istna piękność.

Nasze sadzonki winobluszcza znajdziesz tutaj: https://wszystkodlaogrodu.pl/produkt/winobluszcz-pieciolistkowy-sadzonka/

Piękne czerwone liście winobluszczu

 

1. Jeżówka purpurowa 

Kwitnąca królowa. Cieszy kwiatami od końca lata, aż do zimy. Jej słonecznikowate kwiaty zdobią praktycznie każdy polski ogród, nie bez powodu 🙂 Nie dość, że możemy przebierać w kolorach, wielkościach to jeszcze jest zupełnie niewymagająca rośliną. Grzech jej nie mieć.

Nasze odmiany jeżówek znajdziesz tutaj: https://wszystkodlaogrodu.pl/kategoria-produktu/rosliny/byliny/jezowki/

Jeżówka Purpurowa- warto o nią zadbać aby cieszyć się kwiatami nawet do późnego paźziernika

 

Dobrnęliśmy do końca naszej listy. Niestety najbliższe miesiące będą coraz bardziej ubogie w kolory i ładna pogodę. Także korzystajcie z ostatnich ciepłych dni i łapcie słońce na zimę! A gdzie ten czas spędzić lepiej niż w własnym ogrodzie? A szczególnie takim, w którym znajduje się chociaż jedna z powyższych pozycji?

Mam nadzieje, że dzięki tej liście w Twoim ogrodzie zawita jakaś jesienna piękność. Jeśli macie jakiegokolwiek pytania, sugestie napiszcie do nas: 

wdo.sklep@gmail.com

Bądź na naszego Facebooka, lub Instagrama

 

 

O autorze:

Wiktor Dąbrówka – z zawodu Architekt Krajobrazu, student Medycyny Roślin.

W branży ogrodniczej od najmłodszych lat. Kocha pnącza i duże drzewa.

Syn właścicieli jednej z największych Polskich szkółek.

Related Posts