Borówka, Porady ogrodnicze, Rośliny owocowe

Borówka amerykańska Duke – Wszytsko co musisz o niej wiedzieć!

Borówka amerykańska Duke – Wszytsko co musisz o niej wiedzieć!

Borówka amerykańska ‘Duke’ (Vaccinium corymbosum) jest uważana za jedną z najlepszych odmian o wczesnym okresie dojrzewania. Kwitnie stosunkowo późno, co pozwala uniknąć przymrozków, jednak owocuje ona dość wcześnie. Odmiana posiada owoce deserowe, duże i o niezwykłych walorach smakowych. Pokrój krzewu jest kulisty, luźny, a mrozoodporność odmiany się aż -25 °C.

Wosk na owocach borówki - naturalna sprawa!

Owoce borówki Duke

Owoce borówki ‘Duke’ charakteryzują się równomierną wielkością, są duże i smaczne. Miąższ jest gęsty, o delikatnym zielonkawym odcieniu i słodko-winnym smaku. Jagody są lekko spłaszczone w okolicy szypułki i zebrane w dość luźne grona. Skórka borówki Duke jest pokryta średnio intensywnym nalotem.

Odmiana Duke nalezy do najlepszych wcześnie dojrzewających odmian, termin dojrzewania owoców przypada na lipiec i zbiór trwa cały miesiąc. Krzew owocuje obficie, na tyle, że pędy uginają się pod ciężarem owoców. Świetnie nadaje się do bezpośredniego spożycia, jak i dobrze znosi transport.

Jaka jest wasza ulubiona odmiana borówki?

Wosk na skórce borówki amerykańskiej – czy to normalne?

Jeśli chodzi o borówke Duke i jej o owoce to są one przy szypułce lekko spłaszczone, dodatkowo skórka borówki duke pokryta, w celu udzielenia odpowiedzi dlaczego trzeba przyjrzeć się innym owocom. Takim jak… Jabłka!

Jabłka są owocami które również są pokryte woskiem!

Czemu?

To naturalne zabezpieczenie rośliny przed przedwczesnym zepsuciem się owoców! Nie martw sie gdy znowu znajdziesz wosk na owocu – to zupełnie naturalne!

Kiedy zbierać borówkę amerykańską?

Zapylacze borówki amerykańskiej Duke

Co ciekawe odmiana Duke, należy do odmian samopylnych, tak jak odmiana Bluecrop. Jednak dla obfitszego plonu zalecamy posadzenie innych odmian borówki amerykańskiej w bliskim sąsiedztwie. Sadzonki dobieramy tak, aby kwitły w tym samym momencie – w Polsce większość borówek kwitnie w drugim tygodniu maja, więc to nie będzie trudne. Większe trudności może sprawić wybór odmiany o jak najmniejszym stopniu pokrewieństwa.

Borówka Duke najlepiej owocuje i owoce mają najlepsze walory smakowe gdy w jej towarzystwie posadzimy, odmiany takie jak: Chanticler, Spartan czy Darrow.

Udane zbiory borówki amerykańskiej

Sadzonki borówki Duke

Sukces uprawy borówki zależy również od jakości materiału roślinnego. W naszej szkółce roślin stawiamy na sprawdzone metody pozyskania sadzonki – w procesie in-vitro. Dzięki temu mamy pewność, że sadzonki pozyskane w ten sposób wydadzą pyszne jagody i szybko wydadzą plon.

Nasze rośliny uprawiamy w doniczkach, zimujemy na dworze co ma na celu hartowanie rośliny. Uprawa w doniczkach zapewnia pełną kontrolę, a produkcja materiału szkółkarskiego tego wymaga. Sadzonki Duke oferowane w naszej szkółce mają świetnie wykształcone pędy szkieletowe, dużą bryłę korzeniową i gwarancję wykonanych zabiegów pielęgnacyjnych, co równie ważne wielkości sadzonki odpowiadają najwyższym standardom Związku Szkółkarzy Polskich.

Jeśli chodzi o rozmiar – w doniczce sadzonka borówki duke są zazwyczaj większe od tych kopanych z gruntu. Jest to też zależne od tego że w czasie produkcji rośliny zasilamy nawozem długodziałającym który wspomaga roślinę jeszcze u was w ogrodzie!

Soczyste owoce

Duke czy Bluecropp? Którą odmianę borówki amerykańskiej wybrać?

Jeśli chodzi o te dwie odmiany borówki to moja odpowiedź brzmi: OBYDWIE!

Są to zupełnie inne odmiany.

Duke jest bardziej masywny, porównałbym go do pociągu – ciężki, mięsisty i nie bierze jeńców. Bluecropp to jednak bryczka – lżejsza, łagodniejsza ale też bardziej dystyngowana – nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi! W obydwóch mamy doczynienia z tym że miąższ zwarty. Oby dwie są stworzone do bezpośredniego spożycia, mają wysokie walory smakowe. Są to sadzonki rosnące na kwaśnym odczynie – podobnie jak większość roślin z tej grupy. Co ważne – w odróżnieniu do części odmian wczesnych – Większość sadzonek szybko wyda plon, ich walory smakowe za to będą zależne od tego czy roślina nie wydała jednak owoców za wcześnie, a wielkość owoców również nie będzie imponująca!

 

 

 

Borówka duke – Wszystko co musisz wiedzieć – już wiesz?

Jeśli nie – napisz do nas na nasz adres mailowy a postaramy ci się wytłumaczyć co i jak! Zazwyczaj odpowiadamy tego samego dnia więc możesz być spokojny że udzielimy odpowiedzi bardzo szybko.

Zajrzyj też na nasze social media aby być pewnym że jesteś na bieżąco z wiedzą ogrodniczą!

https://linktr.ee/zielonapara – Kliknij w ten link i wejdź w Medium które cię interesuje!

No i zaobserwuj nas na nim!

Dzięki za przeczytanie artykułu – jeśli możesz wystaw opinię opinie – to w dzisiejszych czasach waluta ważniejsza od złotówki!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *