Trawa pampasowa (cortaderia selloana) – wszystko co musisz wiedzieć o najpiękniejszej trawie ozdobnej!
Trawa pampasowa to trawa ozdobna która przywędrowała do nas z odległych krain pampasu z Ameryki południowej. Puszyste kwiatostany jakie wytwarza stały się dla rodzimych ogrodników czymś co muszą mieć w swoim ogrodzie! I wcale się im nie dziwimy! Niestety jak przystało na bardzo egzotyczną roślinę – jej uprawa może być kłopotliwa dla początkujących ogrodników!
Na szczęście po lekturze tego artykułu będziecie doskonale wiedzieć za co się wziąć, jak podlewać, jak przycinać trawy pampasowe, oraz jak zabezpieczyć je przed mrozami!
Zapraszam!
Jak sadzić trawę Pampasową aby się przyjęła?
Sadzenie trawy pampasowej nie jest trudne – ale już na tym etapie możemy popełnić jeden kardynalny błąd który może zniweczyć całe nasze plany z jej uprawą!
Pierwsze pytanie jakie warto sobie zadać: Jaką formę rośliny kupić?
- Wysiew trawy Pampasowej z nasion może wydawać się dobrym pomysłem ale jednak nie jest to najlepszy wybór. Dlaczego? Nasiona traw ozdobnych mają to do siebie że słabo kiełkują, a co gorsza bardzo długo trzeba czekać nas pierwsze kwiaty trawy pampasowej!
- Sadzenie rozdzielonej bryły korzeniowej jest znacznie lepszym pomysłem! Pod warunkiem spełnienia kilku wymagań. Musimy mieć sprawdzonego sprzedawcę, który wcześniej oferował dobry materiał i wiemy że sprzedaje nam to co kupiliśmy. Musimy również pamiętać że takie formy sadzonek musimy sadzić wczesną wiosną, bądź jesienią! Takie sadzonki również mają to do siebie że bywają kapryśne. Natomiast mają duży plus: Są stosunkowo tanie!
- Trzeci typ sadzonki, a jednocześnie najbezpieczniejszy, i teoretycznie najdroższy (choć biorąc pod uwagę jakoś takiej sadzonki i tak zalecam sadzenie ich) – to kupowanie sadzonek roślin z doniczki! Takie rozwiązanie to niemal pewność że roślina się przyjmie, oraz takie rośliny możemy sadzić cały rok!
Jak przygotować glebę pod sadzenie?
Kiedy już mamy kupione trawy pampasowe – pora wziąć się za sadzenie. Warto wykopać dołek większy niż bryła korzeniowa. Na sam spód dajemy tajemniczy składnik, ważniejszy niż okrywanie rośliny, czy jej wiązanie. To właśnie dzięki temu trawa pampasowa przeżyje chłodne dni! Chodzi o drenaż korzeni! Większość traw pampasowych nie zimuje wcale nie dlatego że przymarza, a dlatego że ich korzenie gniją! Drenaż powinien mieć minimum 10cm grubości – być wykonany z keramzytu, kamieni, bądź nawet potłuczonej porcelany! Nadmiar wody dla trawy pampasowej jest śmiertelny ! Jest to najważniejsza zasada przy uprawie trawy pampasowej!
Następnie możemy włożyć korzenie naszej rośliny do dołka i przysypać ją specjalną glebą do traw ozdobnych, bądź mieszanką piaszczystej gleby, ponieważ gleba powinna być w miarę luźna! Teraz wystarczy podlać obficie, ale z umiarem i czekać aż nasze trawy się ukorzenią!
Kiedy sadzić trawę pampasową?
Na to pytanie poniekąd odpowiedziałem w poprzednim akapicie – ale powtórzę dla pewności: Jeśli kupujesz roślinę w donicy, z zdrowymi i dużymi korzeniami – możesz sadzić ją od wiosny do przymrozków! Jeśli kupujesz podzielone kępy traw ozdobnych – sadź je wiosną zanim wypuści nowe przyrosty, bądź późną jesienią. Jeśli chodzi o nasiona – informacje o wysianiu powinny być widoczne na etykiecie nasion.
Gdzie Trawe pampasową? Jakie miejsce dla Trawy Pampasowej?
Uprawa trawy pampasowej jak wcześniej wspomniałem bywa kapryśna – również nie możemy posadzić jej na byle jakim stanowisku! Pielęgnacja nie jest w tym wypadku tak ważna jak drenaż + dobre miejsce.
Od góry powinno być miejsce słoneczne, a od boku osłonięte.
Trawa pampasowa kocha słoneczne miejsca – to tam najlepiej kwitnie – w cieniu nie będzie dobrze rosła i słabo będzie kwitła.
Miejsca osłonięte pomogą nam w zimowaniu roślin- przeciągi mogą szybko pozbawić nas złudzeń na kwiaty.
Jak szybko rośnie Trawa pampasowa? Czy Trawa pampasowa różowa jest wyższa?
Trawy ozdobne słyną z szybkiego wzrostu. Podobnie jest z Cortaderia selloana (nazwa łacińska naszej trawy ozdobnej). W trakcie jednego sezonu potrafi osiągnąć nawet 2 metry wysokości, a w okresie jesienno zimowym kiedy wypuszcza kwiat – dodać pół metra kwiatostanu!
Ale wszystko zależy od odmiany tych roślin – najpopularniejsze czyli White plume czy Rosea (różowa trawa pampasowa) osiągają ok. 1,5 metra + Kwiat. Ale są również odmiany karłowe np. Tiny Pampa która osiąga 60cm wysokości.
Kiedy ciąć trawę pampasową? Tajemnice uprawy trawy pampasowej!
Jeśli chodzi o przycinanie – wbrew wielu opinią ja rekomenduję jeden termin! Trawę Pampasową (cortaderia selloana) tnijmy nisko (niemal przy ziemi) ale dopiero w marcu, nie później! Wtedy przez zimę stare i suche pędy będą chroniły dodatkowo część podziemną roślin przed mrozem. Zimą dodatkowo te pędy mogą być ciekawą ozdobą, a kwiatostany możemy ciąć jesienią na kwiat cięty to np. wazonu zamiast ozdabiać gałązkami bawełny!
Kiedy trawa pampasowa odbija po zimie? Czy trawa pampasowa może odbić w maju?
Jeszcze jak! Na własnej skórze przekonałem się że po cięższej zimie, i po serii niesprzyjających warunków pogodowych Cortaderia selloana odbiła dopiero – W CZERWCU! Jej liście były dla mnie wielkim zaskoczeniem. Dużo zależy od poprzedniej pory roku – czy wiosna była ciepła, czy całą zimę sypał śnieg, czy dobrze osłoniliśmy ją od wiatru itp.
Najczęściej jednak liści roślin możemy spodziewać się w maju. Więc następnym nie wyczekuj wczesnej wiosny – podobnie jak Judaszowiec -musi sobie to odbić 🙂
Jak zabezpieczyć na zimę trawę pampasową? O czym pamiętać przy zabezpieczaniu trawy pampasowej!
Prawdopodobnie po ten akapit tutaj przyszliście. Przy zabezpieczaniu trawy pampasowej w waszych ogrodach trzeba pamiętać że przycinanie nie jest tutaj bardzo dużym błędem – jeśli przycieliście jej pędy za wcześnie – spokojnie. Jeśli trawy posadzone są w osłoniętym miejscu to połowę pracy macie za sobą. Gorzej jeśli rośnie ona na wietrznym miejscu, podwyższonych rabatach, lub nie daj boże po posadzeniu zorientowaliście się że zapomnieliście zdrenować glebę.
Nie ma tutaj produktu który zastąpił by drenaż – musicie wtedy wykopać trawę(najlepiej jeszcze latem) i podsypać drenaż pod korzenie! Nikt nie mówił że temat uprawy trawy pampasowej to łatwy temat 😉 Trawa pampasowa tworzy szeroki system korzeniowy – pamiętaj o tym. Potrzebuje przez to składniki odżywcze nawet do 1,5 metra od miejsca gdzie trawa pampasowa tworzy rozetę. To również podpowiada nam jak okrywać trawy pampasowe – szeroko! A czym? Białą agrowółkniną (jak pozostałe rośliny), czy gałązkami sosny!
Warto również tworzyć Chochoły które jeszcze bardziej zabezpieczą roślinę przed mrozem jak i wiatrem! Najważniejsze jednak jest oszczędne podlewanie, zbyt dużo wody to najgorsze co może spotkać trawę pampasową!
Mrozoodporna Trawa pampasowa? Trawa REWEŃSKA – CZY WARTO?
Kilka lat temu do sprzedaży trafiła Trawa Reweńska (Erianthus ravennae). Jest to nic innego jak mieszaniec Trawy Pampasowej i Miskanta chińskiego. Jego podstawową zaletą jest mrozoodporność! Bez przykrywania da radę. Wady? Dwie!
- Mała dostępność – jak zazwyczaj z nowościami – trzeba będzie trochę poczekać na to żeby pojawiły się szerzej w ofercie szkółek roślin!
- Kwiat – nie zrozumcie mnie źle – są ładne, i kwitną już małe sadzonki, Kwiatostany też mają ciekawe ostre ząbki z bliska, ale bliżej im do trawy ozdobnej typu: proso rózgowate, czy inne trawy ozdobne, niż trawy pampasowej!
Czy Trawa Pampasowa da radę w donicy? Uprawa Trawy Pampasowej na tarasie!
Ogród ogrodem, ale co gdy nie mamy miejsca, albo nasz ogród nie pasuje do ‘Pampasówki”? Zostaje zawsze donica! Bo tak – bez problemu możemy sadzonki hodować w Donicach (minimum 20 litrów) i wystawić na taras. Co więcej – takie rozwiązanie ma kilka przewag nad hodowlą w gruncie!
Po pierwsze rośliny na możemy schować do np. garażu i mieć spokój z okrywaniem.
Mamy większą kontrolę nad wilgotnością podłoża rośliny (ulewy nam nie straszne!)
Dodatkowo roślina w donicy szybciej się ukorzenia i mamy większe szanse na przetrwanie rośliny!
Podsumowanie!
Mam nadzieje że pomogłem ci z zagwozdkami w głowie jakie miałeś zanim przeczytałeś ten artykuł.
Na koniec chciałbym ci powiedzieć że wszystko co tutaj przeczytałeś nie było wymysłem mojej fantazji, a moimi przejściami z trawą Pampasową przez ostatnie lata. Kiedy znalazłem w swoim ogrodzie na nią miejsce chciałem spróbować aby wiedzieć jak innym udaje się wyhodować te piękne puszyste kwiatostany.
No i się udało! Za pierwszym razem! Jak? Otóż stosowałem się do tego co tu napisałem. Dałem mojej pampasówce osłonięte miejsce, pod korzeń wsypałem grubą warstwę kamieni. I… nie okrywałem – bo zapomniałem 😀 Ale bardzo się zdziwiłem widząc w Maju następnego roku liście które powoli wyrastały z gleby. Po tamtej trawie nie ma już miejsca – przegrała z chwastami (no dobra -też z moim lenistwem) ale wiem że gdybym dziś posadził Pampasówkę – przetrwałaby bez problemu każde warunki!
Mam nadzieję że twoja również je przetrwa!
Dziękuję za lekturę!
Wiktor Dąbrówka