Rośliny domowe

5 wskazówek jak dbać o rośliny domowe zimą

Jak dbać o rośliny domowe? Nie raz zastanawiamy się, czemu nasi zieloni przyjaciele nie wyglądają zadowalająco.  Zima to specyficzny i trudny czas dla roślin domowych. Wychodzimy temu na przeciw i podpowiadamy Ci jak dbać o rośliny domowe, aby zachwycały również zimą.
Oto 5 sposobów dzięki którym domowa zieleń odżyje:

1. Dostateczna ilość wody

Zimą ilość światła jaka wpada do pomieszczeń jest bardzo ograniczona. Rośliny które w bardziej sprzyjających porach roku nie lubią światła warto zimą przenieść bliżej okien. Zapewni im to dostateczną ilość światła.
Natomiast kwiaty doniczkowe, które mają duże zapotrzebowanie na promienie słoneczne zalecamy ustwić w oknach o ekspozycji południowo-wschodniej.
Aby rośliny stojące dalej od okien również miały komfortowe warunki, należy unikać zasłaniania okien ciężkimi zasłonami, roletami bądź gęstymi firankami. Warto również wspomnieć o fakcie, że warstwa kurzu osadzająca się na liściach skutecznie
utrudnia pobieranie światła przez roślinę. Z dużych roślin, które ciężko przenieść, kurz można śmiało usuwać miękkimi ściereczkami. Natomiast te którym możemy zafundować letni prysznic, warto to zrobić.
UWAGA! Z roślin o liściach pokrytych włoskami, kurz usuwamy odkurzając np. pędzelkiem.
Oczywiście w ostateczności możemy doświetlać najbardziej wymagające osobniki.

2. Odpowiednia ilość wody

W jesienno-zimowych porach roku zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze, dlatego należy ograniczyć podlewanie. Naszym celem jest utrzymanie takiej wilgotności aby roślina nie uschła. Optymalnie jest podlewać raz na 2 tygodnie, gdy panują niższe temperatury należy podlewać jeszcze rzadziej.

3. Niższa temperatura

Warto zapewnić również odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Optymalna wartość wynosi 16-18°C, oczywiście mało kto czuje się komfortowo w mieszkaniu gdzie panuje taka temperatura. Możemy temu zaradzić ustawiając rośliny na parapetach, upewniając się, że kaloryfer umieszczony pod nimi nie powoduje znacznego wzrostu temperatury.

4. Większa wilgotność

W okresie grzewczym wilgotność w naszych pomieszczeniach znacznie spada. Co ważne, nie tylko rośliny się źle czują w takich warunkach, ale także domownicy. Optymalna wilgotność wynosi pomiędzy 40-60%. Rośliny preferują górną wartość tego przedziału.

Aby zwiększyć wilgotność można wykorzystać proste metody. Wieszanie ręczników i prania na kaloryferach, stosowanie zwilżaczy powietrza elektrycznych, bądź tradycyjnych zawieszanych na grzejnikach. Możemy również spryskiwać liście roślin. Jednak pamiętajmy, że rośliny pokryte włoskami nie akceptują spryskiwania.

5. Ogranicz nawożenie

Nawożenie roślin liściastych możemy przerwać, aż do wiosny. Co natomiast z roślinami które kwitną? Te należy nawozić, ale dwa razy rzadziej i w mniejszych dawkach. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie zimowych nawozów do roślin doniczkowych. Można je dostać na Allegro.

Mimo szczególnej dbałości  nasze domowe rośliny mogą stracić na urodzie. Winna temu jest w szczególności mała ilość światła, suche powietrze. Warto jednak włożyć odrobinę wysiłku, aby dumnie zdobiły nasze wnętrza i cieszyły oko.